24 stycznia 2013

Kawa :)

Znalazłam dziś na portalu Szymona Hołowni "Stacja7" wpis o kawie (zawsze wiedziałam, że Bóg też musi kochać kawę). Cytuję:
"W Korei Południowej ludność ma regularnego chysia na punkcie kawy. Kawiarnie (jest ich w kraju ponad dwadzieścia tysięcy) to podstawowa scena, na której odbywa się życie zwłaszcza młodszej części społeczeństwa (do czego nawiązuje choćby słynny ubiegłego lata hit "Gangnam Style", koreańskiego rapera Psy). Nie dziwią więc doniesienia agencji ucanews.com, o powołaniu w Korei Katolickiego Stowarzyszenia Baristów, które przeszkoliło ostatnio ponad dwustu pracowników do powstających jak grzyby po deszczu przy-parafialnych kawiarni. W nieodległym od Seulu mieście Suwon wszystkie nowobudowane kościoły muszą mieć zarezerwowaną przestrzeń na kawiarnie. W samej stolicy jest ich na razie tylko 10 (na 220 parafii), w tych, które się na to decydują, dzieją się jednak cuda. Ksiądz Lee Kuyng - Hun, który uruchomił parafialną kawiarnię cztery lata temu, opowiada, że od tego czasu całkowicie zmienił się profil demograficzny uczęszczających do kościoła wiernych, z których większość to dziś młodzi (w okolicach 30) ludzie. Przychodzą zachęceni dobrą kawą, tym że serwuje ją ksiądz, i że jest tańsza o połowę niż ta w Starbucksie, a zostają już z zupełnie innych powodów".


Pozostaje mi tylko jedno - przeprowadzka... :) Oj jak by było pięknie, gdyby w naszych parafiach serwowano kawę? Może nie zasnęłabym na niektórych kazaniach? :)  A tak poważnie, to zetknęłam się z tego typu kawiarniami chrześcijańskimi podczas mojego pobytu w Clermont-Ferrand. Muszę przyznać, że byłam zafascynowana tym, że chrześcijanie mogą być tak zaangażowani w "zwyczajne" życie parafii. Nie w procesje, nie w odpusty, ale maja pomysł, żeby po Mszy się zwyczajnie spotkać, porozmawiać i napić kawy :) A na poddaszu tej kawiarenki była ... kaplica wieczystej adoracji. Cudne. Nikomu nie przeszkadzało, że na górze jest kaplica, a tym na górze, łącznie chyba z samym Jezusem, nie przeszkadzał gwar na dole :)


Cały artykuł Hołowni: _Stacja7


A to już z serialu Twin Peaks
Anna M.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Recent Posts