1 lipca 2013

II edycja konkursu „Literacki Debiut Roku” organizowanego przez Wydawnictwo Novae Res pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Literacki Debiut Roku” ma być inicjatywą, dzięki której odnajdziemy i wypromujemy utalentowanych rodzimych debiutantów, których twórczość ma za zadanie odświeżyć polski rynek literacki".– mówi Wojciech Gustowski, redaktor naczelny Wydawnictwa Novae Res, które 30 czerwca 2013 roku zorganizowało galę wręczenia nagród w II edycji ogólnopolskiego konkursu Literacki Debiut Roku pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 
Uroczystość miała miejsce w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Uświetnili ją między innymi prof. Michał Błażejewski ze swoją prelekcją pt. „Storytelling z gwarancją Nobla - freewarowa aplikacja na komórkę pilnie potrzebna” oraz aktor Szymon Sędrowski – znany ostatnio z roli męża Anny German w serialu o tym samym tytule – który odczytał fragmenty zwycięskiej powieści.


Do konkursu zostały zakwalifikowane 204 utwory literackie, z czego do drugiego etapu przeszło 77, a z tych Kapituła Konkursu w składzie: red. Marzena Bakowska (Radio Gdańsk), prof. dr hab. Michał Błażejewski (Uniwersytet Gdański), red.nacz. Wojciech Gustowski (Novae Res), dr Anna Ryłko-Kurpiewska (Uniwersytet Gdański), red. Krzysztof Szymański (Novae Res) wyłoniła 5 najlepszych.


Laureatami konkursu zostali:
1. miejsce: Magdalena Kempna-Pieniążek za utwór „Przebudzenia doktora Sorena”
2. miejsce: Katarzyna Ryrych za utwór „Zaginęła mi sosna”
3. miejsce: Wojciech Kulawski za utwór „Techisterion”


Pierwszą nagrodę jury przyznało Magdalenie Kempnej - Pieniążek, doktorowi filmoznawstwa i wykładowcy na Uniwersytecie Śląskim. Jest ona autorką licznych publikacji naukowych, ale powieści pisała do tej pory jedynie dla przyjemności i do szuflady. Główną nagrodą dla zwyciężczyni w tej edycji konkursu jest opublikowanie zwycięskiego utworu drukiem, jego dystrybucja oraz promocja, laptop Hewlett Packard, ekskluzywne pióro, zestaw książek oraz dyplom. 


"To pasja, którą hołubię już od dzieciństwa. Zawsze miałam marzenie o wydaniu książki literackiej, więc kiedy zobaczyłam ogłoszenie o konkursie, to stwierdziłam, że zaryzykuję. „Przebudzenia doktora Sorena” niedługo wcześniej powstały, wysłałam i teraz się z tego cieszę" - mówi laureatka.


"Każdy czytelnik może w tej powieści odnaleźć coś dla siebie" - mówi członek jury dr Anna Ryłko-Kurpiewska.


"To fantasy, ale z elementami sensacji i romansu. Fabuła wciąga, a świat wymyślony przez autorkę zachwyca" - dodaje redaktor Marzena Bakowska.


"Nie było żadnego zbędnego słowa. Świetna książka, wyczułem, że autorem jest ktoś, kto wie ,jaki film mógłby z tego powstać" - podkreśla inny członek jury prof .Michał Błażejewski.


Nagrodzona książka ukaże się w księgarniach za 6 miesięcy.


Kapituła wraz z nagrodzonymi 
Rozmowa z laureatką konkursu.Wręczenie dyplomów.Toast za polską literaturę.


źródło:    
      3 komentarze:

 1. Gratuluję serdecznie laureatce:) Ale bardziej jestem zazdrosna i rozżalona, że mi marzenia o własnej książce uciekają, uciekają...

  OdpowiedzUsuń
 2. Byłam na wręczeniu nagród osobiście, sama również wysłałam tam swój tekst, no cóż, wygrywają lepsi, trochę jednak byłam zaskoczona, że I nagrodę otrzymała książka o wampirach, karłach i wilkołakach. Myślałam, że ta fascynacja już minęła.
  Czy gdzieś można znaleźć więcej zdjęć z tej skromnnej uroczystości?

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety nie wiem, gdzie można znaleźć więcej zdjęć :( Te otrzymałam od wydawnictwa Novae Res :)

  Serdecznie pozdrawiam. Również myślałam, że wilkołaki należą do przeszłości... :) Ileż można tego czytać ;)

  OdpowiedzUsuń

Recent Posts