12 października 2013

"I am Malala" Malala Yousafzai
Każdy z nas zmienia świat, naprawia jego maleńki kawałek. Są wśród nas jednak tacy, którzy płacą za to najwyższą cenę. Kim jest Malala? Dla mnie nadzieją, że, na szczęście, nie wszystko straciliśmy... I to w każdym możliwym znaczeniu. Nie straciliśmy szansy na pokój, sprawiedliwość i równouprawnienie. Nie możemy tracić wiary w dzieci i młodzież. Nie wolno nam zapomnieć, że na Polsce świat się nie kończy i choćbyśmy bardzo cierpieli, to i tak na świecie dzieją się znacznie bardziej dramatyczne historie.


Malala ma 16 lat, prowadzi bloga o życiu dzieci w Pakistanie, wzywa do wolności i broni prawa kobiet do decydowania o sobie. Jej głos zwrócił uwagę świata, zdobyła ogromne poparcie dla swej inicjatywy, ale i nie uszło to uwadze jej wrogów. W 2012 roku, w drodze do szkoły została postrzelona przez talibów, którzy próbowali zamknąć jej usta. Malala nie poddała się, po długim leczeniu i ucieczce z ojczyzny nadal można usłyszeć jej wołanie o pomoc dla dziewcząt na całym świecie. Kilka dni temu otrzymała Nagrodę Sacharowa, była brana pod uwagę do Pokojowej Nagrody Nobla, jeździ po świecie, spotyka się z prezydentami, przemawia na Zgromadzeniu ONZ, upomina Obamę, otwiera biblioteki, pomaga tym, o których zachodni świat zapomniał... 
"Podnoszę mój głos - nie po to, by krzyczeć, ale po to, by ci bez głosu mogli zostać usłyszani."


Dlaczego o niej dziś piszę? Z bardzo osobistego powodu - śledzę jej losy od dawna, szczerze mówiąc, liczyłam na Nagrodę Nobla dla niej, ale trudno... Do szału i wściekłości doprowadziła mnie dzisiejsza rozmowa w TV, jakoby Malali nie należała się nagroda, bo jest bohaterem z przypadku i nie może się równać z ...Wałęsą. Myślałam, że wyrzucę mój mały telewizorek z 12 piętra. Co trzeba zrobić, żeby nie zmieszali cię z ziemią? My Polacy mamy jakąś manię, że tylko my walczymy o wolność, tylko my jesteśmy najlepsi, najmądrzejsi, wzorowi katolicy itp., itd. Tymczasem na całym świecie ludzie walczą i giną za wolność, dostęp do edukacji, za wiarę i przekonania.


"...nie możemy zapominać, że miliony ludzi cierpią z powodu ubóstwa, niesprawiedliwości i ignorancji. Nie możemy zapominać, że miliony dzieci nie mają dostępu do szkół. Nie wolno nam zapominać, że nasze siostry i bracia czekają na przyszłość pełną pokoju. Pozwólcie nam prowadzić globalną walkę z analfabetyzmem, ubóstwem i terroryzmem, i pozwólcie nam wziąć nasze książki i długopisy. One są naszą najpotężniejszą bronią."

Malala wzywa do walki z niesprawiedliwością i analfabetyzmem. Właśnie w Londynie ukazała się jej książka "I am Malala". Czekam na polskie wydanie. Dziś polecam jej blog (www.malala-yousafzai.com). Nadal mam nadzieję, że nie wszystko straciliśmy, nadal ktoś jeszcze ma siły, by krzyczeć, nawet gdy inni się poddali... Nadal jest szansa na pokój!
"Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jeden długopis i jedna książka może zmienić świat."Anna M.

Cytaty i tłumaczenie pochodzą ze strony: dziewczynkazksiazka.natemat.pl

eioba

2 komentarze:

  1. W 100 % się zgadzam. Malala jest bohaterką i zasłużyła na nagrodę Nobla i nie tylko. Śledziłam jej losy w TV a teraz podziwiam ją jeszcze bardziej po przeczytaniu jej książki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja z niecierpliwością czekam na polskie wydanie, które ma się ukazać już 14 stycznia :)

      Usuń

Recent Posts