4 października 2014

"Rozmowy z dystansu" Krzysztof Ziemiec


 


"Rozmowy z dystansu" to zbiór wywiadów jakie Krzysztof Ziemiec przeprowadził ze znanymi i cenionymi osobami. Znaleźli się wśród nich m.in. Jarosław Kaczyński, Leszek Balcerowicz Adam Daniel Rotfeld, kardynał Stanisław Dziwisz, arcybiskup Józef Michalik), generał Waldemar Skrzypczyk, Paweł Kukiz, Anna Dymna i Norman Davies. Krzysztof Ziemiec, dla ogółu znany przede wszystkim z "Wiadomości",  jest doświadczonym przez los człowiekiem, wielokrotnie nagradzanym, ale przede wszystkim jest dziennikarzem i jako taki stawia trudne i często bardzo intymne pytania. Tak powstała książka. Nie jest to jeden z kolejnych celebryckich talk-show, ale duchowa i intelektualna podroż przez ważne dla Polski i świata tematy. Każdy wywiad jest inny, jak różni są rozmówcy, ale zawsze dotyczy spraw najważniejszych. Są to prawdziwe dziennikarskie perełki.  Nie ma tabu, jest tylko szczera rozmowa, a dziennikarz tylko zadaje pytania... I tak, pyta Jarosława Kaczyńskiego o stan polskiej gospodarki, OFE, ale i o film o Wałęsie. Kardynał Dziwisz stara się udowodnić, że Kościół w Polsce ma się dobrze, a arb. Michalik prezentuje stanowisko ws. gender. Ciekawy jest również wywiad z Anną Dymną o jej fundacji "Mimo Wszystko" i pracy dla innych.  Rozmówcy poruszają też ciągle aktualne sprawy: Majdan, Ukraina, Krym, katastrofa Smoleńska. Jest zatem sporo polityki, tyleż samo duchowości i humanitaryzmu.


Chciałabym napisać o jednym z wywiadów, który mnie poruszył, a mianowicie o rozmowie z prof. Normanem Daviesem. Cenię go bardzo, pamiętam, że na półce zawsze stały grube tomy jego historii Polski i świata. To pierwsze skojarzenie z historią, jakie mam. Nie jedną noc przesiedziałam nad opasłymi tomami jego dziejów świata. Zawsze ceniłam stanowisko profesora i również tym razem nie zawiodłam się. Żałuję jedynie, że wywiad jest taki krótki, cóż.., ale za to prawdziwy  crème de la crème."Czy Pan się czuje polskim patriotą?
Nie. Chociaż interes Polski mam zawsze w sercu i dużo o tym piszę. Moja żona jest Polką, dzieci są w 50% Polakami. Oczywiście jestem związany z tym, co uważam za patriotyzm polski. Ale, przyznaję, denerwuje mnie, gdy każdy mówi, że jest patriotą. Nie słyszałem Polaka, który powiedziałby: nie jestem patriotą".  Odważne słowa, ale właśnie za mówienie prawdy cenię profesora.  Zbyt często składamy bowiem puste deklaracje. Patriotyzm to nie słowa, ale postawa życia. Każdy z nas zapytany, czy czuje się patriotą, bez wahania odpowiada, że tak. Ale czy to prawda? Ktoś, kto tylko mówi, że kocha swój kraj, ale go okrada, opluwa tradycje, nie zna jego historii i nie szanuje autorytetów, ten nie ma pojęcia, czym jest patriotyzm... 

Och, kolejna krótka lekcja historii od Pana Profesora :) ...Polecam zatem książkę, mimo, że jest bardzo skromna objętościowo, to wszystko rekompensuje jej treść. Każdy wywiad budzi nasze sumienie i zmusza do weryfikacji poglądów. Każde pytanie wymaga odpowiedzi nie tylko rozmówcy, ale i naszej. POLECAM !!!Anna M.
moja ocena:  6 / 6


Serdecznie dziękuję Wydawnictwu M za możliwość współpracy.
POLECAM książkę i zapraszam na strony Wydawnictwa :)


Jeśli zainteresował Cię mój tekst, pozostaw swój komentarz, podziel się tym, co w Tobie obudził.
 Wspólnie możemy tworzyć świat, rozmawiać i poznawać siebie... 
Nie znikaj bez śladu... :)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Recent Posts