29 kwietnia 2015

"Tajemnica Oscara Pistoriusa" John Carlin
 


Do tej pory znałam Oscara Pistoriusa jedynie z "show" na jego temat w jednej z telewizyjnych sieciówek. Roztrząsano tam sprawę zabójstwa jakie miał popełnić, szeroko komentowano jego zachowanie, pokazywano łzy i załamanie, wreszcie wydano jednoznaczny wyrok i sprawę zamknięto. Świat o nim już zapomniał. W moim odczuciu było to niesmaczne i płytkie. Stado wygłodniałych reporterów rzuciło się nagle na ofiarę i tu już nie jest istotne czy winną czy nie zarzucanych czynów. Wałkowano to tygodniami, w końcu przestałam śledzić doniesienia dziennikarzy i unikałam tematu. Nagle dostałam książkę i szczerze mówiąc pomyślałam "no nie, tylko nie to...". Już od pierwszych stron miło się rozczarowałam.  Autor bowiem nie przesądza o winie, lecz pokazuje bardzo szeroki kontekst wydarzeń. To bardzo rzetelna opowieść o samym Oscarze, jego marzeniach, planach, trudnym starcie, ciągłej presji udowadniania kim jest, ale i miłości, potrzebie akceptacji, prawdzie i kłamstwach.Książka "Tajemnica Oscara Pistoriusa" w moim odczuciu wcale nie koncentruje się na owej feralnej nocy13 lutego 2013 roku, jest bowiem dużo szerszym spojrzeniem na temat. Mamy możliwość prześledzenia życia Oscara, jego uporu w dążeniu do celu, świadomości bycia "innym" i  silnego dążenia do bycia "jak każdy". Oscar Pistorius jest bowiem postacią bardzo złożoną, wymyka się wszelkim próbom uchwycenia go w jakikolwiek szablon. Ma wiele twarzy.. Jest jednym z najlepszych sportowców, zwycięzcą paraolimpiad, ale chyba jednak nie do końca pogodzonym ze swoim kalectwem. Swego czasu bożyszcze kobiet, zdobył serce przepięknej modelki Reevy Steenkamp, choć wydaje się być raczej zagubionym chłopcem. Pełen sprzeczności, trudny do zrozumienia przez bliskich, uciekający przed prawdą, nie dający się jednoznacznie ocenić i zrozumieć.
Jaki jest Oscar Pistorius? Czy zabił? Co wydarzyło się w jego mieszkaniu? Co dzieje się w jego psychice? Na te pytania trzeba samemu sobie odpowiedzieć, książka jest jedynie i na szczęście tylko tłem owych wydarzeń. Autor w genialny sposób prowadzi czytnika przez zakamarki i skrawki historii Oscara, wiąże różne fakty i osoby, rzuca dodatkowe światło na samego sportowca. Bardzo cenna jest również opowieść o  RPA, daje ona bowiem dodatkowe światło na sprawę. Nie wszystko jest bowiem czarno-białe jak się wydaje zwykłemu człowiekowi. I choć wyrok zapadł, a Oscar został skazany na 5 lat więzienia za zabójstwo, to warto zapytać "dlaczego", "jak" i "co do tego doprowadziło"? Sąd zadecydował, media też już wydały okrutny wyrok, niewiele osób zadało sobie trud poznania Oscara mimo wydarzeń z tamtej tajemniczej nocy. Myślę, że książka Johna Carlina jest doskonałą pozycją dla tych wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się o Oscarze czegoś więcej, dać mu szansę na opowiedzenie o sobie.


 


Zawsze interesują mnie ciekawi ludzie, nieszablonowi, pełni pasji i sprzeczności. Nie będę osądzała tego, co zrobił, sam musi to odpokutować, i tylko on wie, jaka była prawda i co wydarzyło się tamtej nocy. Będzie musiał żyć z tym niezależnie od wyroku. Dzięki książce zrozumiałam, jakim jest człowiekiem, czego pragnie, co miało wpływ na jego podejście do życia, jakie dylematy nim targały i pod jaką presją nieustannie żył. Świat zdawał się tego nie dostrzegać, rodzina i znajomi bagatelizowali, on sam zaprzeczał. Teraz pozostaje już tylko milczenie....

Anna M.
POLECAM

moja ocena: 5+ / 6


Polecam i zapraszam na stronę Wydawnictwa
3 komentarze:

  1. Sama nie przepadam za tego typu książkami, ale myślę, że warto zapamiętać tytuł. Choćby po to, żeby kiedyś polecić do komuś innemu. Dzięki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Sama postać po tym wydarzeniu niezbyt warta uwagi, ale szerszy kontekst całej sytuacji chyba skłoniłby mnie do lektury.

    OdpowiedzUsuń
  3. Przed kilkoma dniami skończyłem czytać i przyznam, że trochę więcej spodziewałem się po tej książce. Być może moje wrażenia nieco zaburzyły wydarzenia z ostatnich lat, ale trudno;) Jakoś książka mnie nie zachwyciła.

    OdpowiedzUsuń

Recent Posts